AKTUALITY

Indonéský ministr pro cestovní ruch a kreativní ekonomiku Sandiaga Uno během své tiskové konference sdělil médiím své plány na Bali odolné vůči recesi. S reportéry se podělil o to, jak on a jeho týmy upravují svou strategii pro rok 2023 ve světle globálních ekonomických změn.

Vláda Indonéské republiky zřídila národní systém řízení stížností veřejných služeb ( SP4N ). Kromě vyřizování stížností občanů na veřejné služby v zemi, poskytuje indonéský úřad ombudsmana na Bali příležitost vyslechnout stížnosti cizích státních příslušníků.

Již 5 let se pravidelně na Bali pořádají surfařské závody Bali Big Wejf v období vánočního času. Ani konec roku 2022 tomu nebyl výjimkou. Závody jako každý rok pořádal surfový klub Bali Cliff Surf Club, který založila česká komunita surfařů dlouhodobě žijících na tomto ostrově v Indickém oceánu.

Vánoční období roku 2022 přineslo největší příval turistů od roku 2018. I přes větrnější a chladnější počasí se na Bali hrnuli jak domácí tak i zahraniční turisté. Mezinárodní letiště I Gusti Ngurah Rai přivítalo mezi 19.- 27. prosincem v průměrně denně 56.000 lidí.

Proces registrace IMEI pro telefony zakoupené mimo Indonésii má určitá pravidla. Pokud plánujete navštívit indonéské Bali jen na dovolenou, pak registrace telefonu není nutná, můžete využít turistickou registraci.

Tak jako každý rok, i ten letošní uběhl jako voda. Věříme, že vánoční svátky i první dny v novém roce budete trávit v klidu, se svými blízkými a v pohodě si vychutnáte všechny krásy, které přinášejí.

BALIJSKÝ HINDUISMUS

Hlavním náboženstvím v balijské kultuře je hinduismus, ale zcela odlišný od indického hinduistického náboženství.

V poslední době jsme se setkali s častými dotazy týkající se možnosti vyplnění formuláře celní deklarace online. Pokud máte tu možnost, vyplňte celní prohlášení online, na letišti po Vás budou chtít QR kód. I když by stále měla být dostupná papírová verze je čím dál častější ze strany Indonésie prokázat se tímto QR kódem.

Nedávno jsme Vás informovali o našem projektu v lokalitě Tumbak Bayuh. Díky nepřízni počasí, silnému období dešťů, jsme museli určité stavební práce pozastavit. Naštěstí se již počasí umoudřilo a my můžeme zdárně znovu pokračovat, jak můžete vidět, stavební práce jsou opět v plném proudu.

Indonéské imigrační oddělení spustilo novou online žádost před příjezdem. Tato aplikace se používá pro vydávání víz při příjezdu nebo jednovstupových návštěvnických víz pro turistický účel pro cizince, kteří vstoupí do Indonésie.

SUMMIT G20 NA BALI

Této prestižní akce, která se koná v Nusa Dua na Bali ve dnech 15.-16.11., se zúčastní 19 zemí a jeden ekonomický region, a to Evropská unie.

Generální direktorát imigračního úřadu dnes oficiálně představil dlouhodobé vízum 'Druhý domov’ pro cizince, kteří mají zájem žít v Indonésii. Doufá tak, že tato možnost přispěje k zlepšení ekonomické situace v této krajině.

RITUÁL OBRUŠOVÁNÍ ZUBŮ

Každá krajina, země má své zvyklosti a tradice. Na Bali je jich hned několik a jsou dosti odlišné od těch našich v Česku a na Slovensku. Jednou ze zajímavých tradic je "Mapandes", znám také jako Matatah, Masangih, neboli rituál obrušování zubů.

Indonésie zpřístupnila příletová víza (visa on arrival) pro dalších 11 zemí. Nyní do Indonésie může vstoupit s tímto vízem již 86 zemí světa. Doufáme, že již brzy přijde možnost navštívit Indonésii také bez povinného očkování.

V posledních týdnech proběhly v několika českých městech přednášky na téma "Investování na Bali". Zakladatel Bali Mania CZ & SK, Bc. Filip Marian, přiletěl do České republiky a uspořádal spolu se společností Realitní Shaker sérii přednášek.