Život a byznys na Bali

Většina lidí si představí pod pojmem Bali zejména panenské pláže nebo surfování. Mnozí však ani netuší, že tento ostrov dokáže nabídnout mnohem více. Na Bali najdete všechno, co ke spokojenému životu potřebujete. Důležité je však si uvědomit, že dost závisí na výběru správné lokality. Najdete tu odlehlá místa, kde jsou služby hůře dostupné a žije se tam typický ostrovní život. Na druhou stranu zde také naleznete lokality s vynikající infrastrukturou a dostupností veškerých služeb.

 

V případě, že přemýšlíte nejenom nad bydlením, ale také nad byznysem, tak je Bali tou nejvhodnější volbou. Ostrov Bohů dokáže mile překvapit nespočetným množstvím podnikatelských příležitostí.

 

Tým Bali Manie Vám rád pomůže s výběrem vhodné oblasti jak pro bydlení, tak podnikání, a také s dalšími nezbytnými rozhodnutími pro uskutečnění Vašeho snu. V našem zájmu je Vám poskytnout co nejdůvěryhodnější informace o tom, kde je vhodné žít, nebo jaké náležitosti potřebujete s ohledem na Vaše podnikání.

MÍSTA VHODNÁ PRO ŽIVOT

Mezi nejčastěji vyhledávané lokality pro život na Bali patří Canggu a jeho okolí (Batu Bolong, Berawa, Umalas, Pererenan, Tumbak Bayuh), dále také Ubud, Sanur a Uluwatu. Všechny z nich mají vysokou dostupnost služeb, sportovního vyžití a také možnost začlenění se do komunity zde žijících cizinců. 

Oblast Canggu-Umalas-Pererenan je vynikajícím strategickým místem, odkud je vše “blízko”.


Výhodami těchto míst jsou excelentní služby, školy, restaurace a nemocnice, obchody, dostupnost všeho potřebného, volnočasové aktivity a silná komunita cizinců, kteří v této oblasti mnohdy žijí už i po desetiletí. Nebudete se tak zde cítit jako turista. Velmi rychle se dokážete začlenit k mnohým rodinám, které se zde rozhodli žít tak trošku jinak a opustit svůj původní, stereotypní způsob života. Tohle místo je známé aktivním způsobem života, dají se zde vybudovat a rozvíjet podnikatelské činnosti a vztahy. Naleznete tu také fitness centra a jógová studia téměř na každém rohu.


Oblast Umalas je první směrem od letiště, za ním nasleduje Canggu (Berawa, Batu Bolong) a za ním hned Pererenan. Všechny tato místa leží kousek od oceánu. Výhodou bydlení v Umalase a Pererenanu je, že tato místa jsou klidnější a do rušnějšího Canggu to je pouze 5-10 min.


Ubud se nachází ve vnitrozemí a je položený výše. Tato oblast je obklopena rýžovými poli, lesy a vodopády. Působí velice klidně a harmonicky. Proto tu nachází místo zejména lidé, kteří jsou na své duchovní cestě, avšak to nemusí být vůbec pravidlem. Ubud poskytuje veškeré služby, které jsou pro život potřeba. Jeho nevýhodou je, že zde není oceán, za kterým musíte dojíždět přibližně 45 min.
 
Pokojná oblast Munduk je zajímavá nejen pro investory, kteří mají zájem si pozemek pronajmout, ale především pro ty, kteří mají zájem o koupi pozemku.

Sanur je pokojné rodinné místo ležící ve východní části Bali s krásnou promenádou a plážemi. Typický je tím, že tady často žijí cizinci, kteří mají malé děti a touží po klidné atmosféře.


Uluwatu leží na jižním poloostrově Bukit a je typické svými nádhernými bílými plážemi. Je to světově vyhlášený surfařský ráj. V porovnání například s Canggu je Uluwatu méně zabezpečené dostupností veškerých služeb, ale vše důležité tam najdete.


Obvykle se sem stěhují lidé toužící po úplném klidu a oddychu. Stává se tradičním víkendovým centrem pro ty, kteří žijí v rušnějších částech Bali, zejména pro jeho pohodovou atmosféru a průzračnou vodu. Z Canggu do Uluwatu se motorkou dostanete za pouhých 45 min. Autem je to o trošku delší.

ŠKOLY

Život na Bali s dítětem může být velmi jednoduchý, pokud víte jak na to. Nachází se zde mnoho mateřských škol, předškolních zařízení a vzdělávacích center. 

Bali se stalo centrem několika světově-známých mezinárodních škol, jako je například Green School, Australian Independent School, Bali Island School, Canggu Community School, Montessori School Bali, ProEducation School (pro děti se speciálními potřebami) a taky uznávaná univerzita Udayana. Tyto školy poskytují mezinárodní programy s učebními osnovy na velmi vysoké úrovni.

VOLNÝ ČAS

V rámci volnočasových aktivit zde naleznete sportovní centra, která jsou vhodná jak pro děti, tak i pro dospělé. Většina z nich je na vysoké úrovni. Potkáte zde také trenéry mezinárodní úrovně. Pokud jste milovníkem západního způsobu života, jsou zde k dispozicii dokonce i obchodní centra nebo kina. 

Mezi nejčastější aktivity na Bali, zejmena pro rodiny s dětmi patří neodmyslitelně surfování, šnorchlování, potápění, výlety a výstupy na sopky, vodopády, rafting, wakeboarding, bouldering nebo také tradiční sporty jako je fotbal, basketbal, volejbal, plavání či tenis. Najdete tu i kluziště, bowling, trampolíny a nesmíme vynechat ani důležitou aktivitu jakou je “leháro” s kokosem na pláži.

DOPRAVA

V závislosti od lokality se můžete střetnout s klidným a pomalým tempem provozu, ale také i s intenzivnějším. Většina lidí se zde dopravuje prostřednictvím motorky a nebo skútru.
Balijci jsou velmi obezřetní řidiči, obzvláště pokud jede okolo turista, který se zde na motorce očividně necítí jako doma. I když se tady pravidla provozu ne vždy striktně dodržují, většina řidičů dokáže správně vyhodnotit situaci, zastavit a pustit někoho, pokud je to za potřebí. Pro neřidiče nebo začátečníky, kteří nejsou právě nadšenci tohoto způsobu dopravy, existují další alternativy. První z nich je auto. Jeho nevýhodou je, že doprava s ním trvá déle. Další alternativou je využití služeb jako je Gojek či Grab. Ti poskytují převážně řidiče, kteří Vás mohou na motorce vyzvednout a dopravit kam potřebujete.  Tato služba funguje pomocí mobilní aplikace, je velmi levná, jednoduchá a řidič přijede vždy na čas. Z hlediska bezpečnosti je tenhle způsob přepravy bezproblémový a mnohdy využívaný lidmi, kteří si na řízení skútru netroufají. Měsíční ceny za pronájem skútru se v turistických oblastech pohybují od 900,- Kč.

K tomu, abyste mohli řídit na Bali, je nutné si dopředu zařídit mezinárodní řidičský průkaz (už v ČR). 

NEMOCNICE

Výhodou turistických částí Bali je vysoká úroveň a kvalita nemocnic. Patří mezi ně například mezinárodní nemocnice, jako je SILOAM nebo BIMC, které poskytují nadstandardní servis.

Vzhledem k tomu, že za normálních okolností je Bali oblíbenou destinací australských a západních turistů, kteří vyžadují kvalitní služby, je zdravotní servis na ostrově přizpůsobený jejich požadavkům. Pokud máte zdravotní nebo cestovní pojištění, tak se o své zdraví strachovat nemusíte. Mezinárodní nemocnice jsou nadmíru čisté a polikliniky zde naleznete téměř na každém rohu. V případě, že se rozhodnete bydlet v turistické části Bali, tak se můžete spolehnout na vysoce kvalitní lékařskou péči pro sebe i své nejbližší.

Pokud máte na Bali pracovní víza nebo vlastníte firmu, můžete požádat o tzv. BPJS, což je Indonéské zdravotní pojištění.

Jestli máme být upřímní, tak Vám raději doporučujeme být připojištěni. To můžete udělat v Česku nebo na Slovensku, u některých pojišťoven se dá uzavřít smlouva i online.

JÍDLO

Na Bali narazíte v mnoha místech na restaurace evropského charakteru. Jídlo je jedním z největších lákadel ostrova Bohů. Vyznačuje se kombinací celosvětové a místní kuchyně. Najdete tady skoro všechno. Na některých místech si dokonce můžete dát i řízek s bramborovým šalátem.

Výhodou je, že si tu na své přijdou všichni. Lidé s alergií nebo intolerancí na některé potraviny, vegetariáni a vegani, nadšenci raw stravy nebo ti, kteří mají v oblibě maso.

Můžete si tu pochutnat na jídle z jakékoliv světové kuchyně. Vzhledem tomu, že Bali je světovým centrem zdraví, jsou tu také k dispozici mnohé výživové doplňky. Díky tomu, že Bali se stalo vyhledávanou turistickou destinací, jsou zde standardy o mnoho vyšší než si mnozí lidé v Česku nebo na Slovensku myslí. 

HLÍDÁNÍ DĚTÍ A DOMÁCNOST

Jednou z věcí, kterou jistě Češi a Slováci ocení je možnost obstarat si domácí chůvu, která se Vám postará o děti, ale i o domácnost, a je tak vynikajícím řešením pro zjednodušení života celé Vaší rodiny.

Platy místních jsou na naše poměry extrémně nízké a většina rodin tu funguje s pomocí milé balijské pečovatelky, která se tak trochu stává součástí rodiny a obvykle do ní pŕináší i kopu smíchu a radosti.

 

Skvělým bonusem je, že se Vám postará nejen o děti, ale také i o jídlo a prádlo, zatímco Vy si můžete pokojně vychutnávat chvíle pro sebe. Měsíční plat pro paní domácí, která chodí uklízet 3x týdně na cca 4 hodiny a také se stará o prádlo, je okolo 1 milionu rupií. To je cca 1500,- Kč nebo 60 €. Ceny se však liší od lokality a každá uklízečka v domácnosti má jiný ceník. Při pronájmu většiny luxusních vil je tato služba v ceně již zahrnuta.

ANGLIČTINA

Pokud umíte anglicky, tak se ve většině částí Bali bez problémů domluvíte. Mnoho lidí se dokáže začlenit do života a zvládat každodenní aktivity i bez kvalitní angličtiny a domluví se tu “rukama-nohama”.

Díky levnému připojení k internetu tu můžete mít svůj online překladač vždy po ruce a tímto způsobem tak vyřešit jednodušší záležitosti. Taktéž máte možnost návštěvy jazykového kurzu přímo zde na Bali nebo online.

Mimochodem, indonéština je velice jednoduchý jazyk a dá se poměrně rychle naučit. Výhodou Bali je silná komunita Čechů a Slováků. Stačí se přidat do této Facebookové skupiny a můžete se tu rychle seznámit se svými krajany (Češi a Slováci na Bali/Czechs Slovaks in Bali.
https://www.facebook.com/groups/cesiaslovacinabali)

OČKOVÁNÍ

Momentálně je možné vstoupit na území Indonésie s podmínkou absolvovaného očkování proti Covid-19, či s potvrzením lékařské výjimky. Pokud jste absolvovali očkování, které bylo dokončené minimálně 14 dní před odjezdem do Indonésie, nemusíte se prokazovat negativním PCR testem a absolvovat 5ti denní karanténu.

Za dokončené očkování se považuje 1x vakcína Johnson & Johnson, 2 vakcíny i třetí dávka vakcíny. Booster, tzv. třetí dávka není v Indonésii povinná pro vstup.

 

Pokud jste započali očkování, absolvovali jednu dávku ze dvou minimálně 14 dní před odjezdem do Indonésie, musíte doložit negativní PCR test (3x 24) a absolvovat 5ti denní karanténu. Pokud jste nemohli očkování absolvovat z lékařských důvodů, musíte doložit lékařské potvrzení s odůvodněním, negativní PCR test (3×24) a absolvovat 5ti denní karanténu.

 

V případě, že nemáte očkování, ani lékařskou zprávu, doporučujeme vyčkat pro cestování do Indonésie. Striktní pravidla se postupně rozvolňují. Doklad o očkování lze nahrát do aplikace Peduli Lindungi.  V případě, že systém selže, můžete předložit fyzickou kopii dokladů o očkování. Pro vstup do Indonésie je směrodatné, že jste očkování absolvovali, nikoli platnost.

 

Očkování u dětí: Děti mladší 18 let se musí řídit ustanoveními uloženými jejich rodičům nebo pečovatelům. V případě, že dítě není očkované, prokazuje se negativním PCR testem (3×24).

 

Kvůli vnitrostátním letům je doporučeno očkování od 12 let.

 

Od 17.7.2022 pokud cestují mezinárodní cestující na Bali přes Jakartu a nemají booster, měli by mít pcr test (3×24) nebo antigen test (1×24).

 

Pro vstup do Indonésie je také potřebná zpáteční letenka.

 

*Poznámka: Doba karantény se může změnit v případě, když nejste očkování.

NÁKLADY NA ŽIVOT

V závislosti na lokalitě a způsobu života se Vám v této sekci pokusíme nastínit výši nákladů na život. Je třeba však počítat s tím, že čísla jsou pouze orientační a každý z nás má jiné nároky a potřeby. 

Zkusme si tedy rozdělit tři varianty pro rodinu s dětmi:
  1. Levná
  2. Střední
  3. Luxusní
V případě levné varianty se měsíční nájem za 2 pokojovou vilu s bazénem a kuchyní pohybuje kolem 15-20 milionů rupií měsíčně (22-30 tis.Kč / 850-1100 €), v případě střední varianty činí bydlení kolem 20-40 milionů rupií měsíčně (30-60 tis. Kč / 1100-2200 €), u luxusní varianty se ceny pohybují kolem 40 – 80 milionů rupií měsíčně (60-120 tis. Kč / 2200-4500 €). 

Nastíníme Vám ceny stravování, kolik přibližně může stát oběd pro 1 osobu. V případě levné varianty se dokážete najíst v místním Warungu (pouliční jídlo) i za 15 000 rupií, což představuje cca 22,- Kč / 0,85 €). V případě střední varianty se dokážete najíst za cenu 45 000 – 90 000  rupií, což představuje cca 65-130,- Kč / 5,30€). V případě luxusní cenové varianty se sumy pohybují od 150 000 rupií nahoru, což představuje cca 220,- Kč / 8,70€). Snídaně se dají koupit hodně levně. Supermarkety jsou zde obvykle mezinárodní (Pepito, Frestive, Carrefour). Místní trhy poskytují čerstvou zeleninu a tropické ovoce přímo od místních, za příznivé ceny.

Závisí jen na Vás, jestli si chcete jídlo připravovat sami nebo se raději budete stravovat v restauraci. Většina cizinců, kteří tady žijí, si zvykli na dovoz čerstvého jídla z oblíbených restaurací pomocí služby gojek, které jsou levné a ušetří si tak čas strávený vařením.

Ceny školného jsou různé. V sekci Školy uvádíme seznam těch nejznámějších. Existuje jich tady o mnoho více a je vhodné danou školu přímo kontaktovat. V čase pandemie ceny školného výrazně klesly. Co se týká motorky, ty jsou k dispozici od 900,- Kč za měsíční pronájem, v případě auta je to více, což závisí od toho, jestli si ho chcete pronajmout i s řidičem.

Volnočasové aktivity jsou ve finanční cenové skupině podobně jako v ČR a nebo na Slovensku. V případě chůvy se ceny liší v závislosti na lokalitě a také počtu hodin, které stráví hlídáním Vašeho dítěte.