ROZHOVOR SE ZAKLADATELEM BALIMANIA CZ & SK, FILIPEM MARIANEM

5 dubna, 2023
0 Komentářu

Co Vás vedlo k založení společnosti Bali Mania CZ & SK?

Přišlo to nějak vše přirozeně a postupně během života a mé podnikatelské činnosti tady na Bali. Začal jsem na Bali podnikat s nemovitostmi ihned, jak jsem se sem přestěhoval. Přiznám se, že jsem se do toho vrhnul trochu po hlavě a bez patřičných zkušeností, což mě stálo více peněz, spousty problémů a komplikací. Na druhou stranu díky tomu jsem získal velmi cenné zkušenosti v oblasti indonéské legislativy a začal jsem se zde v podnikání časem sebevědomě orientovat. 

 

Postupem času se na mě začali obracet kamarádi, známí, známí známých apod. s dotazy a prosbou pomoci ohledně podnikání na Bali. Když už těch zpráv a telefonátů začalo být neúnosně více, napadlo mě, že bych sdílení mých zkušeností a rad mohl zpoplatnit a dát tomu trochu oficiální značku, strukturu a koncept. Tedy vytvořit tým schopných lidí a založit investiční agenturu, která poskytne Čechům a Slovákům kompletní servis, co se podnikání a investic do nemovitostí v Indonésii a na Bali týká od A do Z.

Co konkrétně Vás osobně přivedlo na Bali?

Bylo to souběžně více příjemných skutečností najednou. Po mé první návštěvě jsem byl doslova ohromen zdejším životním stylem. Tedy hlavně nikam nespěchat a užívat si přítomného okamžiku, což život v ČR tolik úplně nenabízel. Zkrátka máte tu více času na sebe. Pak jsou tu další věci jako podnebí, sociální život, jídlo, dívky (smích) atd…

Vše mi to tu začalo dávat smysl a cesta zpět do evropského životního systému se pomalu ale jistě oddalovala. Nyní je to již 6 let, a přestože se mi zde do cesty postavilo několik ne malých překážek, tak jsem velmi vděčný a spokojený, že jsem toto rozhodnutí učinil.

Jak vnímáte tematiku investic v Indonésii, konkrétně na Bali? Je to dobrý krok investovat v zahraničí? A proč?

O investicích do nemovitostí v Indonésii není o čem pochybovat. Vysoká návratnost investice je jasným ukazatelem na obrovský potenciál v této turistické destinaci a oblasti. Těžko najdete konkurenta s takovými čísly po celém světě.

 

Velmi mě v tomto pohledu utvrdila doba pandemie, kde všude ve světě byl turismus na nule, samozřejmě i nás to na Bali hluboce zasáhlo, avšak ceny nemovitostí a pozemků stále stabilně rostly. Stejně tak i denní pronájmy za snížené ceny se stále prodávaly. Je však nutno podotknout, že je důležité opravdu dbát na výběr vhodné lokality. Ne všude na Bali život a turismus pokračoval rovnoměrně stejně.

Je něco, na co by si investoři měli dávat pozor, pokud se rozhodnout investovat právě v Indonésii? Nějaké Vaše doporučení?

Upřímně dlouho jsem nad touto otázkou přemýšlel, zda odpovědět diplomaticky či to vše zde vybalit narovinu. A i když si tím možná nadělám spoustu nepřátel, rozhodl jsem se pro druhou variantu, protože mi to dost osobně vadí. 

 

Ano, investoři by si měli dávat pozor na celou řadu věcí z hlediska investice v Indonésii. Především na to, kdo se jim o jejich investici stará a realizuje ji. Zde na Bali je celá řada Čechů a Slováků, kteří nabízí developerské projekty a investice českým a slovenským občanům, ale vzhledem k příběhům a osobním zkušenostem, které jsem si tu zažil, je to pro mě jedno veliké neštěstí. 

 

Mnoho z nich je v indonéském podnikání a prostředí neerudovaných a vystavují tak investory, kterým naslibují hory doly vysokému riziku. Ono obecně a obzvláště v Indonésii je důležité mít okolo sebe ty správné lidi, kterým můžete důvěřovat. K tomu se však člověk dopracuje časem a vlastními zkušenostmi. 

 

Přesto jsou tu lidé, kteří na Bali žijí ani ne rok a prodávají své developerské projekty bez jakékoli záruky, nepodložené zkušenostmi a projekty, které již mají za sebou. Mnohdy i prezentují návratnost investice procentuálně čísly, která neodpovídají realitě vzhledem k lokalitě, kde projekty prodávají. 

 

Časem se záměr tohoto jednání projeví a vyplave na povrch, ale mně osobně je z toho opravdu smutno. Možná se to děje i v ČR a SK, nevím, každopádně lidé by si především měli pomáhat a být transparentní vůči sobě, a ne si navzájem závidět či lhát neznalým investorům. 

 

Proč to zde zmiňuji? Protože jsme to pak my, kdo hasí problémy za naši konkurenci, která evidentně ve službách pro české a slovenské investory selhala. Ozývá se nám skutečně spousta lidí, kteří si za služby zaplatili, a i přesto se ocitli v nepříjemných situacích způsobené pochybením jejich zprostředkovatelů. Byl bych velice rád, aby se tato situace zlepšila a naše agentura se mohla v budoucnu soustředit a vynaložit veškerou energii pouze na naše klienty a projekty spojené s nimi. 

 

Další věc, která mi dost vadí, jsou dezinformace obecně o podnikání a legislativě v Indonésii, které zde tito Češi a Slováci šíří, ať už na sociálních sítích, případně mezi sebou navzájem. Nevím, kde berou takové sebevědomí, s jakým přesvědčením své názory ventilují, která jsou často mylná, je fascinující. Samozřejmě pak se nás naši klienti a investoři ptají, že někde zaslechli to, a jestli je to pravda atd…Prvních x jednání pak neděláme nic jiného, než jim tyto mylné domněnky vyvracíme.

 

Ano, vím, bylo by možná jednodušší tyto žádosti a prosby o pomoc slušně odmítnout, avšak sám jsem se v podobných situacích ocitl, a tak mi empatie nedá. 

 

Takže ano, má odpověď je, že je zde celá řada rizik a úskalí, na které si musí investoři v Indonésii dávat pozor. Indonésie je navíc sama o sobě zcela jiná kultura a prostředí, kde se praktikují odlišné postupy, procesy a myšlení ve vztahu k podnikání. Ne všichni investoři jsou na to z výše zmíněných důvodů připraveni. 

 

Častokrát nejsme v jednoduché pozici při práci s našimi klienty z ČR či SK, kteří v Indonésii v životě nebyli, nebo byli pouze na krátké dovolené, neboť spousta věcí se zde procesuje dost odlišně. Mnohdy tomu chybí logika, obecně je zde spousta legislativních záležitostí dost nepochopitelných, a to vše musíme našim klientům objasnit, proč tomu tak je. Což způsobuje, že ne vždy se poté  mohou cítit s jejich investicí v Indonésii komfortně a plně naší agentuře důvěřovat. Ale je to pro nás výzva a našim prioritním cílem, plně zajistit naši klienty, provést je tímto procesem investice, a především vše legálně zabezpečit v jejich nejvyšším zájmu.

 

Podle čeho vybíráte lokalitu, kde začnete stavět? Co musí splňovat dané místo?

Ano, jak už jsem zmiňoval, výběr vhodné lokality je klíčem k úspěšné investici. Většina našich klientů preferuje rychlou návratnost investice, a především bezpečnou vzhledem k vnějším vlivům, které mohou nastat a proces ROI výrazně zpomalit či pozastavit jako byla pandemie, přírodní katastrofy (zemětřesení, sopečná erupce, tsunami) či politické důvody (válka apod.). 

 

Z těchto výše zmíněných důvodů je ideálním místem Canggu, které disponuje vysokou dostupností veškerých služeb a ROI je zde procentuálně nejvyšší. 

 

Je spousta argumentů, proč je a bude tato oblast v nejbližších 5 letech stále turisticky nejnavštěvovanější. Nachází se zde nejlepší restaurace, největší beach cluby v celé Asii, mezinárodní školy, zdravotní péče, volnočasové aktivity pro děti a dospělé, sociální život, noční kluby, surfingové spoty, a především moderní soukromé vily, které zde nabízejí obyvatelům veškerý komfort, jenž k životu potřebují. 

 

Navíc cílovou skupinou nejsou jen turisté, ale i případní cizinci, kteří se sem stěhují z důvodu komfortu a dostupnosti veškerých služeb. A v neposlední řadě indonéští turisté (hlavně z Jakarty), kteří zde zachraňovali turismus v době pandemie. Jakarťané vyžadují vysoký komfort a kvalitní služby, jsou ochotní za ubytování utratit mnohem více než běžní turisté či Evropané, proto je jejich oblíbenou destinací oblast Canggu a okolí. 

 

Tyhle všechny aspekty zohledňujeme při výběru lokality ke stavbě nemovitostí. Ceny pozemků zde rostou ročně o zhruba 20 až 30 % a je tu ještě prostor, kam budou stoupat dál. Z hlediska krátkodobé investice je tedy na Bali oblast Canggu skutečně jedničkou, a kdo tvrdí, že ne, tak jde pravděpodobně o snahu prosazovat jinou oblast, kde se soustředí jejich vlastní projekty. Pokud se však bavíme o dlouhodobé investici, tak ano, na Bali i v Indonésii existuje celá řada dalších potencionálních míst možná i zajímavějších, než je oblast Canggu.

 

Samozřejmě daný pozemek musí splňovat veškeré náležitosti jakými jsou například zóna umožňující stavbu ke komerčním účelům v Indonésii, dále platnost veškerých dokumentů, certifikátů a majitelů pozemků, které ověřujeme. Rovněž zohledňujeme inženýrské sítě, příjezdovou cestu a mnoho dalšího.

Na co kladete důraz při konstrukci samotné stavby? Snažíte se stavět jinak než konkurence?

Realizace samotné výstavby zde v Indonésii, a především na Bali je trochu odlišná. V Bali Manii klademe obrovský důraz na použití kvalitního stavebního materiálu vzhledem k tropickému podnebí. Období dešťů, vysoká vlhkost a sluneční záření zde dávají nemovitostem pořádně zabrat. Zatékání je zde noční můrou nás všech.

 

Stejně tak je pro nás důležitým ukazatelem, k jakým účelům bude nemovitost používána. Vždy se snažíme nemovitost naprojektovat tak, aby byla efektivně využita nejen celá stavební plocha, ale zároveň aby nemovitost nabízela veškeré benefity daného pozemku. Zejména aby stavba nevyžadovala žádnou rekonstrukci, aby nemuseli naši klienti znovu investovat další peníze. 

 

Již zde raději nebudu zmiňovat konkurenci, neboť by tento rozhovor působil dost tendenčně (smích), avšak jisté pravidlo bych zde rád uvedl, které platí při stavbě v Indonésii stoprocentně a to jest: „Levněji znamená dráž!“ Respektive levný stavař či stavební firma budou investory stát ve finále více peněz, než pokud by si vybrali dražší profesionální firmu ihned od začátku. Takovým známým zdejším pravidlem je, že jeden z deseti stavařů je uspokojující.

Omlouvám se za přehnanou přímost, snad tím tolik  potenciální investory nevystraším. (smích)

Bali Mania CZ & SK nedávno otevřela svou první pobočku. Znamená to tedy, že si klienti budou moci k Vám zajít i na kávu a konzultaci?

Ano, je to tak. Dost dlouho jsem se tomu vyhýbal, protože kancelářské prostory úplně nevyužijeme, jsme spíše s našimi klienty v terénu. Avšak dostala se ke mně zpětná vazba několika našich klientů a usoudil jsem, že je lepší se na konzultaci u kávy potkat u nás na pobočce než v kavárně či restauraci. 

 

Přiznám se, že jde spíše o psychologický význam, kde naši klienti vidí ve vlastních kancelářských prostorech větší stabilitu naší firmy, a tím se k nám dostává vyšší důvěryhodnosti a náklonnosti. Ale v konečném důsledku to není jasným důkazem naší profesionality. Naše hotové a dokončené projekty jsou důležitějším ukazatelem pro naše klienty, nebo aspoň by to tak mělo být.

Každopádně všichni jsou u nás vřele vítáni k případným business konzultacím. Nacházíme se v centru oblasti Canggu – Berawa.

Proč by si klient měl vybrat právě Bali Manii CZ & SK?

Odpovím čtyřmi slovy.

 

Kvalita, flexibilita, výsledky a transparentnost.

Co vše tedy společnost Bali Mania CZ & SK nabízí za služby pro potenciální klienty?

Nabízíme kompletní služby, které se týkají indonéské legislativy ve spojitosti s podnikáním s nemovitostmi, tak abychom co nejvíce usnadnili a zabezpečili investice našich klientů. Zajišťujeme víza, zakládáme firmy, staráme se o účetnictví, daňové a právní poradenství a samozřejmě v neposlední řadě realizujeme samotnou výstavbu nemovitostí.

 

Po dokončení stavby se staráme také o provoz a hosty dané nemovitosti, tedy údržba, úklid, personál, check in, check out. Vše, co provoz soukromé vily vyžaduje. Rovněž spravujeme našim klientům ubytovací platformy jako Airbnb, Booking a podobně.

Jaké další aktivity či zájmy máte ještě mimo jiné kromě Vaší společnosti BaliMania?

Kromě Bali Manie, se mi zde na Bali před skoro 3 roky v době pandemie, podařilo založit úspěšnou Basketbalovou Akademii. Můžete si vzpomenout, jak tato doba byla obtížná pro každého a v oblasti podnikání s nemovitostmi téměř nemožná.  Basketbalová akademie pro mě byla příjemnou motivací to zde nevzdat a naopak mě i podržela v pozitivním myšlení. 

 

Nyní máme basketbalové tréninky v Canggu na několika školách a ve Finns Recreation Club, dále v Ubudu a chystáme se rozšířit naši působnost do Discovery Mall v Kutě. Na začátku jsem se zde basketbalové akademii věnoval celý svůj čas, postupem se práce s našimi trenéry zaběhla, najal jsem také profesionálního trenéra ,cizince, na plný úvazek a nyní se poslední rok věnuji zejména projektům Bali Manie.

 

Avšak k basketbalu neustále tíhnu a jsem mu vděčný za mnohé, nejen za to, jak mi pomohl v době pandemie, ale také za lidi a možnosti, které mi do života přivedl. Proto není tajemstvím, že hlavním sponzorem Basketbalové Akademie je právě Bali Mania CZ SK.

Jaké konkrétní aktivity vám pomáhají odpočinout si od práce?

Je to výše zmíněný basketbal, dále jsem začal před rokem s golfem, kde si skutečně vyčistím hlavu, navíc na Bali jsou úžasné golfové spoty. Stejně tak trávím rád čas se svým psem a nebo cestuji po Asii. 

A poslední otázka. Jaké jsou Vaše vize do budoucna? Kam byste chtěl společnost Bali Mania CZ & SK posunout? Co je Vaším cílem?

Vize jsou jasné. Rozvíjet naši působnost a rozšiřovat náš tým, tak abychom mohli poskytnout naše služby skutečně všem a nezbláznili se z toho. Na náš tým se již já osobně nyní mohu stoprocentně spolehnout. Naši právníci, notáři a účetní jsou znalými a erudovanými v jejich oboru a indonéské legislativě. Stejně tak spoluzakladatelé Karin a Petr Tománkovi, kteří jsou na Bali svými zkušenostmi absolutní jedničkou, co se provozování a managementu nemovitostí týká.

Tímto jim rovněž děkuji za přízeň, kterou k Bali Manii CZ & SK projevují.