NOVÁ TURISTICKÁ DAŇ: KTERÉ TYPY VÍZ JSOU OSVOBOZENY OD PLATBY?

12 února, 2024
0 Komentářu

Nová turistická daň na Bali vstoupí v platnost 14. února 2024.

Které kategorie návštěvnických víz budou osvobozeny od placení turistické daně ve výši 150 000 IDR?
 
Celkem existuje sedm typů víz, které nebudou muset platit turistickou daň. Držitelé těchto víz se však budou muset ještě přihlásit online a požádat o osvobození.
 
Kategorie víz osvobozené od turistické daně na Bali jsou diplomatická a úřední víza, členové posádek dopravních prostředků a držitelé průkazů povolení k přechodnému nebo trvalému pobytu (KITAS a KITAP).
 

Osvobozeni jsou také držitelé víz za účelem sjednocení rodiny, studentských víz, zlatých víz a víz pro podnikatele.

 

Bylo také potvrzeno, že nařízení guvernéra Bali číslo 36 z roku 2023 o platebních postupech pro zahraniční turistické poplatky uvádí, že žádost o osvobození od poplatků musí být podána nejméně jeden měsíc před vstupem na Bali.

 

Nařízení stanoví, že místní úřad pro cestovní ruch žádost ověří a rozhodne o ní nejpozději do pěti pracovních dnů. Rozhodnutí o schválení či zamítnutí žádosti bude turistům sděleno prostřednictvím systému Love Bali na adrese lovebali.baliprov.go.id.

 

Stránky jsou k dispozici také jako aplikace, kterou si lze stáhnout prostřednictvím webových stránek nebo ji najít přímo v obchodě s aplikacemi na chytrých zařízeních.

 

Poplatek se prozatím platí a je možné jej kontrolovat také na mezinárodním příletovém terminálu mezinárodního letiště I Gusti Ngurah Rai a v přístavu Benoa na Bali.

 

Vzhledem k tomu, že na ostrově hlídkují nové jednotky Satpol PP Bali Tourism Civil Service, měli by však turisté být připraveni na to, že na požádání policisty budou muset na ostrově předložit poukázku na turistický poplatek.

 

To může platit zejména v místech, jako je přístav Sanur, kde turisté tranzitují mezi ostrovy Gili a Lombok, které nejsou součástí provincie Bali.