INDONÉSIE ZVAŽUJE VÍZA PRO DIGITÁLNÍ NOMÁDY NA DOBU POBYTU 5 LET NA BALI

10 června, 2022
0 Komentářu

Zdroj: BALI SUN – www.thebalisun.com

Bali je hlavním „centrem“ digitálních nomádů na světě. Od influencerů k blogerům, social media manažerům, je ostrov Bohu nejlepší volbou na „domov mimo domovinu“ pro digitalní nomády.

 

Avšak momentální situace nedovoluje digitálním nomádům zůstávat dlouhodobě na Bali. Z legálního hlediska musí buď najít způsob, jak se stát zaměstnancem nebo možnost, jak si založit business či neziskovou organizaci. Následně musí projít nákladným a komplikovaným procesem pro obdržení pracovních víz KITAS, která také opravňují držitele k dočasnému pobytu.

 

Oblíbenou alternativou je vstup na území Indonésie se sociálními vízy, která je možno obdržet na 60 dní s možností prodloužení, či turistickými vízy. Toto řešení bychom nazvali „šedá zóna“, kde vzniká spousta nejasností nejen pro digitální nomády, ale často také pro pracovníky imigračního oddělení. 

 

Před pandemií Indonésie zvažovala vytvoření 5-letých dálkových pracovních víz, obzvlášť pro digitální nomády. Toto jednání však bylo pozastaveno z důvodu vypuknutí pandemie Covid-19, avšak dobrou zprávou je, že se momentálně tato možnost znovu zvažuje a opět probíhají jednání.

 

Možná nejvýznamnějším aspektem tohoto typu víz by bylo, kdyby digitální nomádi nemuseli platit daň v Indonésii, za předpokladu, že jejich příjem by pocházel ze zámoří.

 

V případě, že by příjem byl generován na území Indonésie, je potřebné požádat o víza D212 (Multiple Entry Visitor Visa), která by umožnila digitálním nomádům vykonávat aktivity spojené s prací, návštěvou rodiny či přátel a cestování jako turisté.

 

Indonéský ministr cestovního ruchu Sandiaga Uno se vyjádřil: „Teď, když je pandemie zvládnuta a všechna ministerstva se zapojují a spolupracují, věříme, že nastal příhodný čas tuto myšlenku znovu projednat.“

 

Vysvětluje také, jak se Bali stává unikátním místem, kde v minulosti platila tři S – sun-sea -sand (slunce-moře-písek), avšak momentálně zde začíná platit serenity-spirituality-sustainability (klid-duchovnost-udržitelnost). To může přispívat ke zlepšení kvality života a pozitivně ovlivnit místní ekonomiku. 

 

Toto rozhodnutí by také přispělo k většímu přívalu digitálních nomádů, nejen na ostrov Bali, ale do celé Indonésie jako jsou oblasti Lombok, Jáva a Sumatra. A díky nové internetové infrastruktuře by se časem mohli stát žhavým místem pro digitální nomády a přispívat tak k zlepšení ekonomické situace krajiny.

 

Kdyby se toto podařilo, mohla by se Indonésie stát první asijskou krajinou, která tento typ víz nabízí. Tento typ víz se také snaží prosadit Thajsko, jelikož v Evropě stoupá popularita práce, jakožto digitálních nomádů.

 

Odkaz na originální článek: https://thebalisun.com/indonesia-considering-digital-nomad-visa-offering-5-year-stays-in-bali/