VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNICE WHOOSH V INDONÉSII

5 října, 2023
0 Komentářu

Indonésie právě představila první vysokorychlostní železnici v jihovýchodní Asii, informuje agentura Kjódó. Tento vlak, pojmenovaný Whoosh, se může pochlubit rychlostí až 350 km/h a spojuje hlavní město Jakartu s Bandungem v Západní Jávě.

 

Celkové náklady na tento ambiciózní projekt dosáhly 7,3 miliardy dolarů, což je ekvivalent přibližně 170 miliard korun.

Železnici od roku 2016 vyvíjelo a financovalo indonésko-čínské konsorcium Kereta Cepat Indonesia China. Původně měl být projekt dokončen už před čtyřmi lety, ale narazil na řadu komplikací – od problémů s vlastnictvím pozemků, přes odpor ochranářů přírody, až po komplikace spojené s pandemií covidu-19. Dva týdny před oficiálním otevřením začala společnost nabízet veřejnosti volné jízdy, které budou dostupné do poloviny října.

 

Prezident Joko Widodo byl jedním z prvních pasažérů při oficiálním otevření. Díky Whoosh se cesta z Jakarty do Bandungu, čtvrtého nejlidnatějšího města v zemi, zkrátila z původních tří hodin na pouhých 40 minut.

 

Stavbu železnice si podle výběrového řízení zajistilo čínsko-indonéské konsorcium, které tak porazilo Japonsko. Původně měl projekt vzniknout bez vládního financování a záruk. Nicméně v roce 2021, po narůstajících nákladech, prezident porušil slib o neinvestování veřejných peněz do železnice, což vyvolalo vlnu kritiky. Kritici také upozorňují, že zastávky vlaku Whoosh jsou umístěny daleko od městských center.

 

Název Whoosh v indonéštině symbolizuje „časově úsporný, optimální a spolehlivý systém“, dodává agentura Kjódó.

 

ZDROJ: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/whoosh-jezdi-350km-rychlosti-indonesie-otevrela-vysokorychlo/r~933e1f90615a11ee8c6f0cc47ab5f122/