BALIMANIA CONSTRUCTION: PRVNÍ ČESKO-INDONÉSKÁ STAVEBNÍ FIRMA

15 listopadu, 2024
0 Komentářu

Společnost Bali Mania CZ&SK se nyní posouvá na zcela novou úroveň v oblasti výstavby a realizace projektů na Bali. Po letech zkušeností v Indonésii jsme založili Bali Mania Construction, první česko-indonéskou stavební firmu v Indonésii. Tímto krokem jsme se zcela osamostatnili od závislosti na externích stavebních firmách a místních dodavatelích. Vytvořením vlastního stavebního týmu přinášíme větší kontrolu nad každým projektem, zajišťujeme vysokou kvalitu a přizpůsobujeme naše služby potřebám a očekáváním našich klientů.

 

Jaké přínosy to má pro naše klienty a investory, co nás k tomu vedlo a jaké jsou další cíle Bali Mania Construction? To vše a více se dozvíte v rozhovoru s majitelem, Filipem Marianem.

 

  1. Co vás vedlo k rozhodnutí založit vlastní stavební firmu PT Bali Mania Construction?

 

„Přiznám se, že jsem o tom založit vlastní stavební firmu přemýšlel již několik let, avšak až nyní jsem nápad zrealizoval a donutilo mě k tomu hned několik důvodů. Asi hlavním důvodem byly podvody ze strany místních stavařů a dodavatelů, které se nám děly v posledních letech nespočítaně krát. Nelze budovat dobrou reputaci a kvalitní projekty, když vás místní neustále okrádají.

 

Dalším důvodem je flexibilita a rychlost stavby. V 90 % vám místní stavař nedokončí práce v daném termínu, neustále jsem poslouchal nějaké výmluvy, kterým jsem mnohdy i věřil, ale realita je taková, že stavbu lze dokončit rychleji, a to je dost důležitým faktorem investice pro naše klienty. Někteří klienti si na investice berou půjčky a mají nastavené cash flow, pokud je návratnost investice odložena, může to být pro klienta obrovská komplikace.

 

A v neposlední řadě byl problém rovněž kvalita. Místní šetří na každém metru čtverečním, a to je na výsledku a hlavně na provozu vily velmi znát. A opět to znamená v budoucnu řešit různé provozní problémy a opravy, které něco stojí.

 

Takže snaha osamostatnit se a vyhnout se těmto úskalím při stavbě v Indonésii bylo hlavním důvodem. Chceme celý průběh výstavby, samotnou kvalitu a celý stavební tým plně kontrolovat a řídit. Každý klient si přeje, aby stavba proběhla bez komplikací, stresu, a hlavně byla dokončena v dohodnuté kvalitě a době. My jsme se museli osamostatnit, abychom mohli tyto přání našim klientům naplnit. Pokud jste závislý na místní stavební firmě, tak nebudete mít projekt nikdy 100 % pod vaší kontrolou.“

 

  1. Jaké konkrétní výhody a benefity přináší vlastní stavební firma pro klienty Bali Manie CZ & SK?

 

„Je to určitá záruka pro naše klienty, že bude jejich investice v bezpečí a plně pod naší kontrolou. Většina našich investorů třeba ani v životě v Indonésii a na Bali nebyla, a tedy svěřovat jejich finance do rukou developerů, kteří spravují jejich investici na druhé straně zeměkoule, vyžaduje určitou odvahu.

 

Je zde celá řada skvělých českých a slovenských developerů, kteří nemají v úmyslu okrádat česko-slovenské investory, avšak k výstavbě jejich projektů využívají třetí strany, myslím tím místní stavaře, na které v Indonésii nemají moc vliv a páky, jak samotný průběh výstavby ovlivnit. Dopadá to pak ve většině případech dost nešťastně. Tomuto se chceme vyvarovat a budovat si dobrou reputaci, jedině ta nás totiž může posouvat dopředu.“

 

  1. Co pro vaše investory a klienty znamená tento krok, pokud jde o kvalitu a rychlost realizace projektů?

 

„Každý klient si přeje, aby stavba proběhla bez komplikací, stresu, a hlavně byla dokončena v dohodnuté kvalitě a době. My jsme se museli osamostatnit, abychom mohli tato přání našim klientům naplnit. Pokud jste závislý na místní stavební firmě, nikdy nebudete mít projekt 100 % pod vaší kontrolou. Pro naše klienty tento krok tedy znamená jistotu, že dokončíme vše v domluvené kvalitě a době. A také, že od projektu neutečeme, což se bohužel v Indonésii občas stává.“

 

  1. Jakým způsobem přístup Bali Mania Construction pomáhá při kvalitě a kontrole stavebních postupů?

 

„Velmi důležitý je tým, který na projektu pracuje. Nemyslím tím pouze dělníky, ale především architekty, projektanty, stavební inženýry a supervizoři. Tedy ti, kteří kontrolují každý den samotný průběh a kvalitu výstavby. Co se týká kontroly, tak na to máme projektové manažery, kteří kontrolují kvalitu a používaný stavební materiál každý den. Tito lidé dělají jméno firmy, proto máme v týmu pouze ověřené a kvalifikované zaměstnance.

 

Máme také pravidelné pondělní schůze, kde diskutujeme s celým týmem veškeré detaily projektů, které jsou v procesu. Pak máme zvlášť schůzky, kde připravujeme nové projekty. Velmi důležitá je komunikace, s tou mají Indonésané občas problém. Mnohdy ‚pravá strana‘ neví co dělá ta ‚levá‘. Tomu se chceme pravidelnými schůzkami a kontrolou, pokud možno vyhnout. Někdy končíme naše pravidelné schůze o půlnoci. Věřte mi, že koordinovat tým lidí zde na Bali není úplně jednoduché (smích).

 

Zaměstnanci v našem týmu, kteří se neověří či výrazně zachybují, na ty již nemáme trpělivost, energii a hlavně místo. Takže neustále doplňujeme a hledáme vzdělané a zkušené pracovníky. Což je pro nás někdy výzva.

 

Rád se ještě pochlubím, že se nám podařilo do týmu získat na plný úvazek Čecha, který je v Indonésii již 12 rokem a má zde zkušenosti v oblasti stavebnictví. Je zaměstnán na pozici projektového manažera a konzultanta. Michal má nad všemi našimi místními zaměstnanci plnou kontrolu. Pokud vidí, že někteří neplní naše stavební postupy a manuály, okamžitě to se mnou diskutuje. Jeho přínos pro Bali Manii CZ & SK je do budoucna obrovský. Je totiž neustále potřeba vše kontrolovat tím naším ‚evropským okem‘.“

 

  1. Jaké máte plány a vize pro rozvoj Bali Mania Construction do budoucna? Plánujete zlepšovat technologii, stavební materiály nebo nabídku?

 

„Ano, snažíme se neustále efektivně zlepšovat naši práci, rozšiřovat náš tým a hlavně zkvalitnit naše stavební práce a využívat ty nejkvalitnější stavební materiály, protože ono si to trochu samotné klima a podnebí v Indonésii žádá. Trochu se sem snažíme přenést i evropské standardy a postupy ve stavění. Snažíme se neustále školit naše zaměstnance, tvoříme naše interní stavební manuály a postupy, které se snažíme automatizovat, a díky tomu byla samotná práce ulehčena a zefektivněna.

 

Shodou okolností aktuálně, kdy poskytuji tento rozhovor, jsem na služební cestě v Číně, kde mám schůzky se světovými výrobci hydro-izolačních membrán a materiálů. Víte ono to zatýkání je tak trošku noční můrou nás všech stavařů a developerů v Indonésii. Dost se to podceňuje a pak se s nemovitostí nesou problémy donekonečna. V Indonésii se k vodní izolaci využívá hlavně asfalt, který je nejlevnější, ale zároveň neekologický, a ne vždy úplně spolehlivý co se funkčnosti týká, rovněž vám nikdo nedá záruku delší než 5 let. Nyní již s jistotou mohu říct, že se pokusíme vydat trochu jiným směrem, než jsou běžně používané materiály v Indonésii. Existují vodě odolné membrány, které jsou eko, cenově téměř srovnatelné s asfaltem a se zárukou 25 let. Jen to ještě úplně nedorazilo do Indonésie, takže to budeme muset importovat, ale vzhledem k důležitosti tohoto produktu, to nevidím jako veliký problém. O co jde prozradím až nám z Číny dorazí první várka.

 

Jedním z dalších dílčích důvodů, proč jsem se rozhodl založit stavební firmu bylo, že pomalu začínáme projekty i v dalších provinciích Indonésii. Konkrétně na Lomboku, uvažujeme nyní i o další lokalitě jako Sumba, Sumbawa, Lembongan a další. Tedy rozšiřujeme naši nabídku i v jiných lokalitách a k tomu je zapotřebí vlastní tým, na který se mohu vždy a kdekoliv spolehnout, tedy i v destinacích mimo Bali, kde musí kontrolovat kvalitu a průběh stavby naši zaměstnanci, kterým 100 % důvěřuji. Již jsem se v Indonésii několikrát “spálil” co se důvěry v lidi týká, tak se snažím tyto lidi neustále prověřovat.“

 

  1. Proč si myslíte, že je pro klienty důležité, aby jejich stavební projekt vedla firma, která dodržuje místní pravidla a tradice?

 

„V Indonésii je hierarchie a politika dost odlišná od té evropské. Tedy pro nás Evropany je občas obtížné se těm místním pravidlům přizpůsobit. Je důležité si zde nedělat nepřátele nebo se vám to může vymstít. Určitě je důležité se všemi místními mluvit s respektem a pokorou. Ukázat jim, že chcete dodržovat jejich tradice, ceremonie a podpořit místní. Také to ale nechce na vše přistupovat a bezhlavě kývat. Obzvláště místní autority od vás mohou chtít poplatky, které vymáhají ilegálně. Korupce je v Indonésii doslova “na každém rohu”. Takže to chce ideálně najít balanc a nebýt moc vidět a slyšet. Tím myslím neupoutávat na sebe jako na developera cizince pozornost tím, že nedodržujete místní nastavená pravidla. Každá vesnice a oblast to má trochu odlišné. Určitě je dobré, v oblasti, kterou developujete, vycházet s místními, to bezpochyby.

 

 

 

  1. Jak obtížné je založit a vést stavební firmu v Indonésii? Zmiňoval jsi, že koordinovat zde místní není jednoduché.

 

„Založit stavební firmu po legální stránce není jednoduchá a levná záležitost. Indonéská vláda a legislativa se nás cizince snaží těmi složitými regulacemi a zákony tlačit k tomu využívat místní stavaře a stavební firmy, což dává logiku a smysl. Takže nás to stálo dost peněz a energie se k tomuto kroku odhodlat. I to je jeden z hlavních důvodů, proč jsme tak již neučinili dávno.

 

Ono obecně vést a řídit Indonésany pro nás Evropany v jakékoliv oblasti podnikání vyžaduje obrovskou trpělivost a odhodlání (smích). Velmi důležité je jakým způsobem s nimi vedete monolog či dialog. Emoce musíte neustále držet na uzdě, nemůžete na ně křičet, i když něco doslova zpackají. Zkrátka je to s nimi o dlouhodobé práci a neustálém školení. Rovněž je velmi důležité, jak jim dáváte najevo, vděčnost a spokojenost, že pro vás pracují. Občas to musíte trochu hrát, i když se s tím vnitřně úplně neztotožňujete, prostě děkovat a přinášet do týmu pozitivní energii dává velikou šanci, že z nich vymáčknete maximum a větší šanci, že je v týmu udržíte dlouhodobě.

 

Ač se to nezdá, Indonésané jsou velmi citliví lidé, a tak je velmi důležité jaký přístup a pravidla nastavíte. Ve stavební firmě v Indonésii je důležité hlavně klást důraz na detaily a neustále jejich práci kontrolovat a prověřovat.“